AAA - RIVO, Malířské a natěračské práce
Informace o malování
Válečky a štětce pro malíře
Dnes je na trhu již více prostředků k natírání. Patří mezi ně štětce, dále pak válečky nebo malířské polštářky a stříkací pistole. Každé náčiní může být dále rozdělené podle potřeb a určení. Nelze bez dostatečné dávky odvahy říci, že váleček je lepší než štětec, nebo naopak, protože každý se hodí k něčemu jinému.
Štětce - Přestože již nejsou tak rozšířené, najdeme na našich stěnách místa, kde se uplatní v plné své síle. Jsou to především místa, kam se nedostaneme s válečkem nebo plošky, kde je šířka válečku spíše nevýhodou. Jedná se především o rohy místností a jejich členité části. Na tyto místa se dá krásně dostat se štětci zvanými zárožáky. Tyto štětce jsou zalomené a dá se s nimi malovat takřka i za rohem. Kvalita nanesené plochy záleží na kvalitě štětin. Ty kvalitnější využívají směs přírodních štětin. K těm kvalitnějším patří i polyethylenová vlákna, která mají výhodu vyšší životnosti. Pokud nebereme v úvahu vhodnost použití podle velikosti natíraných ploch, používají se štětce spíše na natírání disperzních vodou ředitelných materiálů.
Malířské štětce můžeme rozdělit:
1) podle tvaru:
- ploché štětce
- kulaté štětce
- oválné štětce
- zároháky
- pološtětky
Tvar štětce hraje samozřejmě velkou roli při rozhodování, jakou plochu, či předmět je třeba natřít. Na velké rovné plochy se nejčastěji používají ploché štětce nebo pološtětky, na hůře přístupná místa (například žebra radiátorů) se používají zároháky a na kulaté předměty (trubky, roury atd.) zase štětce kulaté a oválné.
2) podle druhu štětiny:
- štětce s přírodní štětinou
- štětce s umělou štětinou
Přírodní štětina se získává z čínského prasete a dováží se výhradně z Číny. Podle barvy jí dělíme na světlou, šedou a černou. Tato štětina se musí průmyslově zpracovat, aby získala vlastnosti, potřebné k bezproblémovému nanášení barev na rozličné podklady. Firma mako si pečlivě vybírá štětiny pro jednotlivé situace použití a jako jeden z mála evropských výrobců používá ve větší míře i velmi kvalitní černou štětinu.
Umělá štětina je vyvinutá speciálně na vodouředitelné barvy, laky a lazury a také na speciální typy nátěrových hmot, jako jsou odstraňovače starých nátěrů, mořidla, vosky atd. Na vodouředitelné barvy se používá polyesterová štětina, jemně roztřepená, na lazury hollesterová štětina se speciálními mikrokanálky a na odstraňovače se používá extra odolná nylonová štětina.
3) podle použitelnosti:
- štětce na laky
- štětce na vodouředitelné barvy a laky
- štětce na lazury
- štětce na stěny a fasády
Rozdělení štětců a nářadí obecně podle použitelnosti preferují v současné době všichni kvalitní výrobci. Nářadí je barevně rozlišeno podle toho, na jaký typ barvy je nejvhodnější jeho použití.
Malířské štětky dělíme:
1) podle tvaru:
- štětky kulaté
- štětky oválné
- štětky hranaté
Čeští malíři používají jak hranaté, tak kulaté štětky. Tyto štětky se vyrábějí v různých velikostech a provedeních (liší se například materiálem, z kterého je vyrobena násada, těleso, nebo délkou štětiny atd.)
2) podle štětiny:
- štětky s přírodní štětinou
- štětky s umělou štětinou
- štětky s mixem umělé a přírodní štětiny
Štětky s přírodní štětinou se používají především při malování stěn a fasád, štětky s umělou štětinou při zednických nebo tapetářských pracích.
Válečky - Výhody válečku jsou především v jeho ploše a povrchu. Barva nanášená válečkem lépe přilne a při určité šikovnosti ani nestříká všude kolem nás. Pokud natíráme větší plochy, využijeme výhod šířky válečku. Mnoho balení barev je již tvaru válečku přizpůsobeno, takže barva se dá nanášet přímo z nádoby s barvou. K válečkům se dají dokoupit různé nástavce, mřížky a rukojeti. Při výběru válečku můžete narazit na různé povrchy, které ovlivňují kvalitu nanášení barvy. Na vymalování bytu jsou vhodné zejména vlna a nylonový plyš, které se dají použít pro práci s barvami klihovými a disperzními. Mezi další povrchy válečku vhodné především k lakování patří potahy z velurového či mohérového plyše nebo z molitanu. Váleček je také velmi variabilní. Díky již zmíněným nástavcům můžete natírat stropy bez štaflí. Některé nástavce mají zabudovaný zásobník barvy, takže není nutné tak často váleček namáčet. Na druhou stranu může být dost únavné pracovat nad hlavou se zásobníkem plným barvy.
Malířské válečky můžeme rozdělit:
1) podle velikosti:
- mini válečky
- midi válečky
- velké válečky
- speciální válečky
Válečky se vyrábějí v různých délkách, šířkách a speciálních tvarech. Díky tomu je jejich použití takřka neomezené. Na malé plochy se mohou použít pěticentimetrové válečky, na velké plochy potom až šedesáticentimetrové válečky, speciálně do rohů je možné použít rohové válečky atd.
2) podle materiálu:
- válečky s přírodním potahem
- válečky s polyesterovým potahem
- válečky s polyakrylovým potahem
- válečky s polyamidovým potahem
- válečky pěnové
- válečky poflokované
Výběr správného vlákna, kterým je váleček potažen, je velice důležitý pro dosažení toho nejlepšího výsledného nátěru. V současné době jsou vyvíjeny válečky s kombinovanými potahy, které by měly sloučit přednosti obou potahů a tím vylepšit použitelnost válečku.
3) podle použitelnosti:
- válečky na laky
- válečky na vodouředitelné barvy a laky
- válečky na lazury
- válečky na stěny a fasády
- válečky na podlahy
- válečky speciální a strukturální
Stejně jako u štětců mohou být i válečky barevně rozlišené podle možností jejich použití. Na rozpouštědlové laky jsou nejvhodnější válečky pěnové nebo s potahy nylon a velur. Na vodouředitelné barvy a laky jsou velmi vhodné válečky poflokované a s polyakrylovým potahem, na lazury jsou nejlépe použitelné válečky s tkaným polyesterovým potahem. Na stěny a fasády je možné použít válečky se všemi druhy potahů, včetně pěnových, které se používají při aplikacích dekorativními nátěry.
Malířské polštářky - K malování ostrých přechodů mezi nanášenými barvami poslouží malířské polštářky. Mají obdélníkový tvar a plochu s krátkými štětinkami většinou z mohéru. Barvu nanášejí rovnoměrně bez zanechání stop.
Stříkací pistole - K nanášení barev na stěnu nemusíme používat jen již zmíněné nástroje, ale lze použít i stříkací pistoli. Dnešní typy těchto pistolí již ani nepotřebují velký vzduchový kompresor. Jsou vybaveny množstvím trysek nejrůznějších tvarů, které zajistí optimální krytí povrchu při minimální spotřebě barvy. Cena stříkacích pistolí je vyšší než u štětců a válečků. Pokud však natíráte často, investice se brzy vrátí.
Stříkací zařízení pro stavebníky
Stříkací zařízení ST MAX s elektrickým pohonem
Nejmenší řada stříkacích zařízení GRACO ST MAX a ST MAX II s elektrickým pohonem - navazuje na úspěšnou řadu ST PRO.
Jedná se o stříkací zařízení určená pro veškeré vnitřní malířské a lakýrnické práce, zpracování vodouředitelných malířských barev, ale i široké škály rozpouštědlových nitro či syntetických emailů, mořidel aj. Zařízení ideální pro práce menších až středních rozsahů při použití jedné pistole a možnosti použití delších hadic.
Výhody:
- robustní konstrukce stojánku či vozíku v chromovém provedení
- ergonomicky tvarované pevné nebo výsuvné držadlo pro snadnou přepravu
- dlouhá pružná sací hadice a možnost připojení gravitační nádoby
- kompletně zapouzdřený stejnosměrný motor - vyšší výkon při nízkém příkonu
- elektronické řízení tlaku SMARTCONTROL II – minimální pulsace s automatickou detekcí velikosti trysky (kromě ST 390)
- chybová hlášení – automatické zastavení chodu pumpy v případě možnosti poškození
- inovovaná konstrukce čerpadla ENDURANCE – zajišťuje o 50% vyšší životnost
- možnost rozebrání a vyčištění pumpy bez použití speciálního nářadí
- systém hlídání chodu pumpy – WATCHDOG – zajišťuje automatické vypnutí čerpadla v případě přerušení dodávky NH (kromě ST 390)
- nový velkoobjemový výstupový vysokotlaký filtr - Easy Out
- trojnásobná filtrace NH
- unikátní bezúdržbová konstrukce airless pistole – PRO FTX-E
- nové typy trysek – RAC X
- prodloužené záruky na řídící skříň a motor
- zařízení je dodáváno kompletní připravené k okamžitému uvedení do provozu
Technologie nástřiku
Vzduchové a HVLP stříkání
Technologie nástřiku vzduchovým stříkáním se používá hlavně pro dosažení maximální kvality povrchu. Zařízení pro klasické vzduchové stříkání používá pro atomizaci barvy velký objem vzduchu při tlacích 2-7 bar. Výsledkem je velmi dobrá atomizace barvy (rozprášení), vyšší přestřik (vysoké ztráty barvy rozptýlené do okolí) a tím menší přenosová účinnost. V neposlední řadě také nižší produktivita.
Pro snížení emisí a vyšší využití barvy při stříkání byla vyvinuta modifikace vzduchového stříkání - HVLP (High Volume Low Pressure). Systém HVLP používá pro atomizaci barvy velký objem vzduchu o nízkém tlaku (do 0,7 bar). Výsledkem je nízký přestřik a vysoká přenosová účinnost (množství materiálu, které se dostane na lakovaný povrch v porovnání s celkovou spotřebou barvy).
Čím více vzduchu použijeme pro atomizaci barvy, tím lepší je jakost povrchu.Čím má tento proud vzduchu nižší tlak, tím nižších přestřiků docílíme. Výsledkem dobré regulace vzduchu a nátěrové hmoty je vysoká efektivnost stříkání s minimálním přestřikem.
Výsledný tvar paprsku je kruhový a šířku paprsku lze regulovat ve velkém rozsahu na pistoli.
Airless - bezvzduchové stříkání
Zařízení pro airless stříkání atomizují kapalinu do malých kapiček bez použití stlačeného vzduchu. V zařízeních pro bezvzduchové stříkání se materiál protlačuje vysokým tlakem přes úzkou štěrbinu stříkací trysky. Rychle se pohybující proud kapaliny pod vysokým tlakem má dostatek energie pro překonání viskozity a povrchového napětí kapaliny. Když se dostane barva do styku se vzduchem, začne se rozpadat na větší fragmenty a nakonec kapičky, které vytvoří výsledný oblak jemně rozprášené barvy. Průtok nátěrové hmoty je určen velikostí trysky a tlakem.
Zařízení pro airless stříkání poskytuje snadný a ekonomický způsob nanášení nátěrů bez ohledu na množství sušiny.
Výsledný tvar paprsku je plochý a jeho šířku nelze regulovat s vyjímkou použití stavitelných trysek.
Airless s přídavným vzduchem
Technologie spojující výhody obou předcházejících je dnes nejčastěji používanou pro nejrůznější aplikace - od nábytkářských povrchových úprav až po těžké antikorozní nástřiky. Bezvzduchový systém s pomocným vzduchem používá pneumatické čerpadlo pro dosažení vysokého tlaku ( 100 bar a více).Barva je pod vysokým tlakem přivedena do pistole, kde v trysce dochází k její atomizaci. Přidáním dodatečného vzduchu o tlaku max. 2,5 bar do paprsku (nástřikového kužele) se zlepší atomizace barvy a tím i kvalita výsledného povrchu.
Vysoký výkon, nízké spotřeby barev a rozpouštědel a snížení emisí je důvodem obliby této technologie nástřiku.
Výsledný tvar paprsku je plochý a jeho šířku lze v menších rozsazích regulovat na pistoli.
Používání 2K materiálů, ohřevu a elektrostatického efektu.
Tyto doplňky k výše uvedeným technologiím ještě zvyšují kvalitu konečného povrchu, účinnost nanášení barev a snižují emise těkavých látek. Vícekomponentní materiály díky schopnosti vytvrzovat chemickým procesem snižují i energetickou a časovou náročnost na dosoušení.
Dále provádíme drobné zednické práce, tedy stěrkování a opravy zdiva a štuků.
O kvalitě a trvanlivosti provedených nátěrů nerozhoduje ani tak daný materiálu ale spíše kvalita a zkušenosti řemeslníka a hlavně jeho poctivost s jakou provádí potřebné operace.
Návrat na:
Malířské a natěračské práce.